„Zúgva, bőgve törte át a gátot….”
Mindanynyiunkban friss az emlék a Tisza 2001. évi tarpai gátszakadásáról. A hírcsatornákon keresztül szemlélőként vagy hallgatóként megérintett minket az együttérzés és a segíteni, tenni akarás vágya.
Egyre kevesebben tudják azonban, hogy 50 éve Baja városát is árvíz pusztította, méghozzá az árvizek közül is a legfélelmetesebb a „JEGES”. Az idősebb helyi lakosban él még a kép, emlékeznek az 1956-os tavaszi jeges árvíz pusztítására.
A kor technikai színvonala és a helyi adottságok hihetetlenül nehéz feladat elé állították az akkori védekezőket. Itt egymás mellett dolgozott és mentett a komlói bányász, a szegedi egyetemista és meganynyi városi polgár. Az akkor éppen megalakult vízügyi igazgatóság koordinálásával a magyar katonaság, a szovjet hadsereg és az öszszes civil és egyenruhás szervezet öszszefogva küzdött az elemek csapása ellen. Sajnos a legnagyobb igyekezet ellenére sem kerülhették el a tragédiát, azonban munkájuk mégsem volt fölösleges. Dunaföldvár és a déli országhatár között öszszesen 20 helyen szakadt át a Duna bal parti védtöltése.
Baján 360 család vált hajléktalanná egyetlen éjszaka alatt, ugyanis 1956. március 11-én 17:45-kor a mai piactérrel szemben átszakadt a gát, a jeges víz a Dózsa György úttól nyugatra eső mély fekvésű területeket órák alatt elöntötte. A gátszakadás helyén, ahol valamikor a pecás szobráról híres Vörös híd volt, ma emlékmű áll. Sokan elmegyünk naponta ezen emlékhely mellett és nem is tudjuk, hogy mi áll rajta. Pedig az 1840. májusi tűzvész után ez a dunai jeges ár pusztította utoljára Baja városát oly súlyosan, hogy az emlékét illik megőrizni. Kérem ezért a tisztelt olvasót, hogy így 50 év múltával is, ha teheti álljon meg egy pillanatra és hajtson főt az akkori küzdők, az emberi öszszefogás és a természet ősereje előtt egyaránt. A Vízügyi Igazgatóság munkatársaként számomra nem csak szakmai szempontból fontos, hogy emlékezzünk a mindmáig legnagyobb (1037 cm a bajai dunai vízmércén) árvízre, hanem erős családi kötődés is fűz a történtekhez. Több generációt átívelő vízügyes családból származom, nagyapám Gyulavári József az 1956-os jeges ár alatt a bajai Deák Ferenc zsilipnél védekezett. Ő készítette el fából azt a provizórikus (ideiglenesszerk.) magasítást a zsiliptáblák fölé, mely az azt 60 cm-el meghágni akaró víz útját állta. Ez a (képen látható) mű a Bajától délre eső települések szinte kizárólagos védelmét biztosította.
Keve Gábor
okl. vízépítőmérnök